Projekt „Chlieb pre Ukrajinu“ pomohol nasýtiť 5 942 ľudí

Projekt „Chlieb pre Ukrajinu“ založil pekár, aby tak pomohol Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou. Do Košíc denne prichádzalo 3 000 až 5 000 utečencov. Dnes je tento počet nižší, avšak na druhej strane našej hranice čaká obrovské množstvo ľudí. Majiteľ pekárne Henrich Burdiga v rámci projektu chliebpreukrajinu.sk zriadil transparentný účet, na ktorý môže ktokoľvek prispieť čiastkou, pre akú sa sám rozhodne, čím pomôže nasýtiť utečencov z Ukrajiny.

Chlieb a pečivo sú trvanlivejšie potraviny, nepodliehajú rýchlemu kazeniu, osvedčili sa aj pre hygienické balenia, nie je potrebné skladovať ich v chlade. Po pečive siaha v Košiciach až 80% utečencov. Peniaze, ktoré sa na transparentnom účte projektu „Chlieb pre Ukrajinu“ vyzbierajú, budú použité výlučne na úhradu nákladov, ktoré sú spojené s výrobou tohoto chleba a pečiva. Ak sa rozhodnete prispieť, pomôžete tým zabezpečiť ľuďom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy, základnú potravinu, akou je chlieb či pečivo rovnako pre Ukrajincov ako pre nás. Urobiť tak môžete na stránke chliebpreukrajinu.sk.

Chlieb a pečivo sú pre utečencov distribuované na rôzne výdajné miesta. Utečenci si mohli pred časom vziať pečivo aj na stanici, či v stane pri stanici kde im pomáhajú aj dobrovoľníci z Košického samosprávneho kraja. Chlieb a pečivo je pre Ukrajincov distribuované aj do centra pomoci pri Červenej hviezde, či do centra pomoci SOS UKRAJINA 2022, ale aj charít, do menších odberných miest, v ktorých sú ubytovaní utečenci. Viac o tomto projekte sa dočítate v článku: „Pekár z Košíc vymyslel, ako pomáhať Ukrajincom. Ako mu v tom môžete pomôcť?“.

Od zriadenia projektu Chlieb pre Ukrajinu, sa na transparentnom účte podarilo za tri dni vyzbierať 8913,21 eur. Vďaka tomuto príspevku ľudia, ktorí prispeli, pomohli nasýtiť 5 942 ľudí. Pekáreň UNI pomáhala v podobe pečiva už v podstate od začiatku a teda aj pred spustením projektu Chlieb pre Ukrajinu. Za celé obdobie trvania utečeneckej krízy sa im podarilo pomôcť a nasýtiť 23 541 ľudí utekajúcich pred vojnou. Rovnako tak ale pekáreň UNI mimo tento projekt opakovane pomohla sociálne slabším skupinám obyvateľstva, keďže si je vedomá, že táto pomoc je tiež veľmi potrebná. Podľa vyjadrenia majiteľa pekárne p. Burdigu, pomáhajú nie len utečencom, ale v rámci svojich možností aj ďalším ľuďom, Slovákom.

„Zatiaľ nám avizovali tri väčšie spoločnosti to, že pristúpia do projektu, ale mimo toho sa nám ozvali sami na základe toho prvého videa, ktoré sme zverejnili na FB našej pekárne a YouTube. Tak sa nám sama ozvala firma IREKS ale aj firma Ekvia, ktoré patria k našim dodávateľom surovín potrebných k výrobe chleba a pečiva. Rovnako sa ozvali aj ich partneri z Nemecka, Holandska a Rakúska. Celé by to malo v praxi znamenať, že nás podporia surovinami“  uviedol majiteľ pekárne Henrich Burdiga a dodal, že komunikujú a rokujú aj s ďalšími firmami, medzi ktorými sú napríklad aj rôzne IT firmy. Rokovania im napredujú aj s obchodnými partnermi pekárne UNI, napr. predbežne už prisľúbila záujem zapojiť sa alebo podporiť tento projekt aj firma LABAŠ – FRESH.

ZDROJ: Zuzana Lajčiaková – KošiceDnes.sk

ukUkrainian